Glögg, gløgg, gløgg
Na nedavnoj održanom Julefestu posluživali smo nešto jaču, skandinavsku inačicu kuhanog vina, a najčešći komentar bio je: Fino, ali bome i jako! Gle čuda, kod nas se kuhano vino razrjeđuje vodom, a u Skandinavaca žesticom: brandy, konjak, rum, votka i sl…
Glögg ili glödgat vin (užareno vino) pije se u Skandinaviji od 17. stoljeća, a navodno je još i ranije veliki fan bio prvi švedski kralj Gustav Vasa što je piću dalo poseban prestiž. Kuhanom vinu pripisivao se čitav niz iscjeljujućih svojstva, a u srednjem vijeku ga se čak nazivalo Ypocras prema čuvenom grčkom liječniku Hipokratu. Status božićnog klasika nosi unazad 200 godina kad ga se često reklamira s božićnim motivima poput patuljaka (tomte ili nisse) i uskoro postaje neizostavan dio Luciafikan za proslavu svete Lucije.
Danas postoji mnoštvo različitih recepata za gløgg, od bezalkoholnih za djecu do vrlo jakih s manjim udjelom vina. Variraju od kućanstva do kućanstva, a često se naslijeđuju od prijašnjih generacija. Zajedničko im je da su neizostavan dio Božića i da bi većini Skandinavaca Božić bio potpuno nezamisliv bez njega.
Ako ovih blagdana želite isprobati nešto novo, dijelimo starinski recept za glögg od cateringa Prep koji smo pili na fešti ;)
Sastojci:
crno vino (12 l), brandy/votka/bijeli rum (1.5 l), korica naranče, kardamom, cimet, klinčić, šećer, grožđice/bademi
Upute:
dobro zagrijte vino (ali pripazite da ne proključa) i dodajte žesticu
dužom šibicom zapalite površinu alkohola i oprezno dodajte šećer; neka gori jednu minutu
stavite poklopac (tako ćete ugasiti plamen) i pustite da se hladi 10min
dodajte začine umotane u gazu i ostavite na hlađenje još sat vremena
procijedite glögg i grijte ga još 5min
dodajte grožđice i bademe po želji
Upamtite da ne postoji jedan pravi recept, već da možete biti kreativni i stvoriti jedinstveni napitak koji vam najbolje odgovara. Najvažnije ga je podijeliti s najmilijima i guštati u dobrom društvu ovih blagdana.
U to ime: SKÅL!