Eurovizija u Švedskoj
Švedska pop pjevačica Loreen svojom je prošlogodišnjom pobjedom na Euroviziji dovela ovo natjecanje u Švedsku po sedmi put. Time je svoju zemlju dovela na sami vrh eurovizijske uspješnosti, obzirom da je švedskih sedam pobjeda, uz isto toliko irskih, najviše ikada osvojeno na natjecanju.
Znate li nabrojati svih sedam švedskih pobjedničkih pjesama?
Svakako najpoznatija pobjeda je ona iz 1974. godine, ujedno i prvo švedsko osvajanje Eurovizije, kada je ABBA pjesmom Waterloo otvorila put svoje bogate međunarodne karijere. Iako je grupa rekla čvrsto ne pojavljivanju na ovogodišnjoj Euroviziji povodom 50. obljetnice svoje pobjede, posljednjih nekoliko dana šuška se o mogućem nastupu ABBE u finalnoj večeri koju gledamo 11. svibnja.
Drugu pobjedu Švedskoj je donijela pop grupa Herreys 1984. godine pjesmom Diggi-Loo Diggi-Ley. Grupa Herreys nazvana je po prezimenu tri brata koja ju čine, a iako mene Louis, Richard i Per neopisivo podsjećaju na Hinka, Dinka i Vinka iz crtanih filmova o Pašku Patku, treba ih shvatiti ozbiljno. Grupa je 80-ih godina bila među najpopularnijim pop sastavima u Švedskoj i ostvarila je prvu pobjedu s pjesmom na švedskom jeziku. Zahvaljujući pobjedi na Euroviziji ostvarili su i međunarodnu karijeru, dovoljno uspješnu da budu među prvim izvođačima koji su 80-ih mogli održati turneju iza željezne zavjese, u Sovjetskom savezu.
Carola Häggkvist izvođačica je koja je Švedskoj donijela treću pobjedu 1991. godine, svojim drugim, ali ne i posljednjim sudjelovanjem na natjecanju. Osim te pobjedničke godine, nastupila je 1983. i 2006. godine te ostvarila zavidne rezultate obzirom da je sva tri puta zauzela mjesto u pet najboljih izvođača na Euroviziji.
Četvrtu švedsku pobjedu omogućila je 1999. godine Charlotte Nilsson pjesmom Take Me To Your Heaven koja stilski iznimno podsjeća na ABBU. Hrvatsku je iste godine predstavljala Doris Dragović s pjesmom Marija Magdalena koja se plasirala na četvrto mjesto. Vjerujem da ne govorim samo u svoje ime kada kažem da nikada neću preboljeti što te godine nismo osvojili Euroviziju.
Švedska je dugih 13 godina čekala na iduću pobjedu, ali Loreen koja je 2012. pobijedila s pjesmom Euphoria uvjerljivo je i zasluženo odnijela pobjedu ostvarivši gotovo najbolje bodovne rezultate do tada. Loreen je osvojila ukupno 372 boda, što je u tom trenutku bio drugi najveći rezultat od samih početaka Eurovizije, a ispred nje našao se jedino Alexander Rybak, norveški pobjednik iz 2009. godine. Rekord je tada svakako postignut s glasovima stručnih žirija jer je Loreen osvojila najvećih mogućih 12 bodova od čak 18 zemalja što se nikada prije nije dogodilo na eurovizijskom natjecanju.
Do iduće pobjede Šveđani nisu dugo čekali jer je Måns Zelmerlöw već 2015. godine ostvario najbolji mogući rezultat s pjesmom Heroes. Stvarni uspjeh ove pjesme teško je predočiti bez upadanja u crnu rupu eurovizijskih promjena sustava bodovanja koje se relativno često događaju.
Sedma i zasad posljednja švedska pobjeda je naravno ona prošlogodišnja. Pjesmom Tattoo Loreen je ostvarila svoju drugu eurovizijsku pobjedu čime je postala prva izvođačica kojoj je to pošlo za rukom. U povijesti Eurovizije to je uspio ostvariti jedino Irac Johnny Logan koji je pobjedu odnio dvaput u 80-ima. Iako je favorit publike Finac Käärijä s pjesmom Cha Cha Cha osvojio 376 bodova publike nije uspio nadmašiti ukupne bodove dodijeljene Loreen koja osvojila tek 243 boda preko televotinga. Ova je situacija, kao i mnoge prije nje, pokrenula val kritika bodovnog sustava Eurovizije time se pridružujući kritikama upućenim zbog drugih stvari, primjerice tek prividne apolitičnosti.
Švedska je Euroviziju ugostila u nekoliko gradova tijekom svoje värdkarriär (karijere domaćina). U Stockholmu je održano natjecanje 1975. godine, nakon čega je švedsko organiziranje Eurovizije prebačeno u Göteborg 1985. godine, a potom u Malmö 1992. Tradicija započeta 2000. godine kada je natjecanje ponovno organizirano u Stockholmu postalo je izmjenjivanje Stockholma i Malmöa kao gradova domaćina što je praksa koja je zadržana sve do danas.
Po čemu je posebna ovogodišnja Eurovizija?
Zanimljiva je svakako podudarnost da je Švedska domaćin natjecanja baš na 50. godišnjicu od prve pobjede i to pobjede ABBE koja je švedsku glazbu otvorila svijetu, ali i svijetu podarila svoju glazbu. Hoće li se ABBA ipak pojaviti u subotu i dalje ostaje veliko pitanje.
Ovogodišnji švedski predstavnici su Norvežani Marcus i Martinus. Kako su uopće mogli sudjelovati i u konačnici pobijediti na Melodifestivalu - švedskoj inačici Dore? Pravila Melodifestivala kažu da je za sudjelovanje dovoljna samo jedna osoba u produkciji pjesme koja ima švedsku adresu, a obzirom da velik dio tima iza pjesme Unforgettable ispunjava taj uvjet, ništa nije moglo stati na put njihovoj pobjedi na domaćem natjecanju.
Svakako ne smijem propustiti spomenuti Marka Purišića, poznatijeg kao Baby Lasagna, koji Hrvatskoj donosi najveće šanse za pobjedu otkad se Hrvatska natječe kao samostalna država. Iako vodimo na kladionicama i navijački se duh ne osjeti samo među hrvatskim gledateljima, teško je predvidjeti što nam Eurovizija može donijeti.
Nakon odgledane prve polufinalne večeri mogu reći da nas svi prepoznaju kao favorite, od švedskih voditeljica i komentatora pa sve do publike koja je uz Marka pjevala kao da su na njegovom koncertu, a ne na Eurovizijskom natjecanju. Osobno svakako mislim da imamo ne velike nego ogromne šanse za pobjedu, ali treba strpljivo dočekati subotu 11. svibnja i nadati se najboljem jer je Eurovizijsko natjecanje sve samo ne predvidljivo.
Kakvi su Šveđani domaćini?
Najiskrenije, rekla bih produkcijski jedni od boljih. Ne znam utječe li na moj dojam činjenica da po prvi put nisam slušala glas Duška Ćurlića dok klafra preko prijenosa voditelja domaćina, već vrlo simpatične voditeljice Petru Mede i Malin Åkerman ili činjenica da sam vrlo naklonjena švedskoj produkciji Eurovizije.
Bez sumnje tvrdim da je ovogodišnja produkcija jedna od boljih koje smo imali prilike vidjeti na Euroviziji. Vizuali, efekti i scenografije izvedeni su bez većih nedostataka, a vođenje natjecanja je simpatično, humoristično i nimalo dosadno.
Osim toga, voljela bih istaknuti veliki uspjeh regije na ovogodišnjem natjecanju! Slovenije, Srbija i Hrvatska kvalificirale su se u finalnu večer s iznimno kvalitetnim pjesmama i to ne samo vokalno, već i tekstualno i izvedbeno.
Ipak treba spomenuti da je i ovogodišnje wannabe apolitično natjecanje obilježila politika. Unatoč izraelskim napadima na Palestinu, Izraelu je i dalje dopušteno sudjelovanje na natjecanju što je kontroverzna odluka ako uzmemo u obzir da je Rusija bila izbačena s natjecanja iz istih razloga.
Palestinska zastava zabranjena je u Malmö areni pod krinkom zabrane nošenja zastava zemalja koje ne sudjeluju u natjecanju. Ipak, švedski pjevač palestinskog podrijetla Eric Saade, koji je nastupao u uvodnom dijelu prve polufinalne večeri, pojavio se s palestinskim šalom, šve. keffiyeh/kufiya, i izazvao kritike švedske nacionalne televizije SVT koja je njegov čin nazvala žalosnim.