Russefeiring - norveška norijada
Maturanti diljem svijeta konačni završetak srednje škole slave na sebi svojstven način. I dok se u Hrvatskoj maturanti okupljaju na norijadama, bilo da prošeću ulicama glavnog grada ili pokažu svoje razredne kostime, u Norveškoj se maturantsko feštanje zove russefeiring i dosta je drugačije (čitaj naprednije) od hrvatskog.
Slično kao švedski studenti i srednjoškolci za vrijeme Valborga, i njihovi norveški kolege nose karakteristične maturantske kape, najčešće u crvenoj boji, koje se zovu russeluer. Kako je zapravo došlo do te tradicije i što sve ona sadržava?
Povijest tradicije i etimologija izraza
Russefeiring korijene vuče još iz srednjeg vijeka kada su studenti koji su upisivali fakultete - lat. depositurus, prolazili kroz neki tip inicijacije kao simboličkog ulaska u zreli dio života početkom studiranja. Sami se naziv depositurus nadovezuje na izraz deponere cornua, odnosno odbacivanje rogova od čega se inicijacija i sastojala.
Novopečeni studenti, ili po hrvatski brucoši, dobili bi rogove koji su s njih trgani tijekom ceremonije što je također prikaz napredovanja iz neobrazovane u obrazovanu osobu. Tako je od riječi depositurus do danas ostalo odnosno nastalo russ, slično kao što je od automobila nastao norveški bil :)
Do 1811. takav se tip ceremonije provodio na Sveučilištu u Kopenhagenu jer je tek 1811. godine osnovano Sveučilište u Oslu. Odmah po početku osnivanja sveučilišta tradicija se prelila i u Oslo, a sve do kraja 19. stoljeća zadržano je slavlje upisivanja fakulteta. Tradicija russa kakvu danas poznajemo, a to je slavlje maturiranja srednje škole, pokrenuta je s prijelaza 18. na 19. stoljeće.
Začeci današnjeg tipa proslave
Prve røde russeluer, odnosno karakteristične crvene kape, maturanti su nosili 1905. godine na proslavi u Kristianiji (današnem Oslu). Maturantske povorke, odnosno vlakići - russetoget, vrlo su rano postali dio proslave norveškog Dana neovisnosti, poznatog i kao syttende mai zbog toga što se slavi 17. svibnja.
Maturanti bi se tada pridružili velikoj proslavi noseći russeluer i russekjepper - bambusove štapove. Žene su od samih početaka sudjelovale u slavlju obzirom da im je od 1882. godine bilo omogućeno upisivanje fakulteta.
Vodič kroz boje
Iako je crvena donekle zadržana kao tradicionalna boja maturantskih kapa, već 1916. pojavile su se plave kape na proslavi u Oslu, a nosili su ih maturanti srednje trgovačke škole.
Do sredine 20. stoljeća crvene i plave kape bile su uglavnom jedine koje su se nosile - crvene su nosili učenici općeg obrazovanja bilo kojeg usmjerenja (ples, sport, kazalište, mediji, umjetnost, studijska specijalizacija), a plave su nosili učenici smjera ekonomije ili transporta.
Tijekom 60-ih godina pojavile su se crne kape koje su nosili svi učenici ostalih strukovnih smjerova osim ekonomije i transporta.
Crne kape s vremenom su se podijelile na nekoliko novih boja, pa tako danas zelene kape nose oni koji su išli u agronomsku školu odnosno završili smjer upravljanje prirodom. Ljubičaste kape nose učenici trogodišnje škole usmjerenja za dizajn, a žute oni koji sudjeluju u organizaciji russefeiringa. Crne kape zadržali su svi ostali strukovni smjerovi.
Russebuss i ostale čari današnje tradicije
U kombinaciji s kapama maturanti se za vrijeme slavlja oblače u uniforme iste boje koje izgledaju kao radnički kombinezoni. Svaki maturant ima vlastitu maturantsku osobnu odnosno russekort na kojoj se nalaze slika, podaci i citat.
Na kapama maturanata uvijek vise resice koje se vežu u čvorove i na koje se stavljaju maleni predmeti. Predmeti se osvajaju kao nagrade nakon ispunjenih izazova - russeknuter.
Iako neizmjerno popularni i zabavni, russeknuter su dosta kontroverzni, obzirom da uključuju velike količine alkohola i često ilegalne radnje poput krađe, lažnih otmica i tome sličnoga. Na svu sreću nisu obavezni, ali logično je da puno pripitih maturanata želi sudjelovati u njima.
Neizostavni dio svake dobre russ fešte su russebiler, russevans ili najpoznatiji, russebusser. Zašto su prijevozna sredstva poput auta, kombija i busa bitna za maturantsko slavlje?
Sve je počelo 50-ih godina kada su maturanti kupovali stara prijevozna sredstva, bojali ih u crveno ili plavo i šarali svakakvim natpisima. Tako bi russebusser bili pripremani tijekom mjeseci prije svibnja da u svom najboljem ruhu sudjeluju u paradi povodom Dana neovisnosti.
Danas su kombiji i mini busevi postali neizostavni elementi dobrog russefeiringa, a maturanti ih djelomično otplate tako da ih oblijepe različitim reklamama za koje budu plaćeni. Osim natpisa i reklama, busevi se moraju opremiti dobrim zvučnicima i led svjetlima kako bi bili što glasniji i uočljiviji. Vrlo je bitno naglasiti da russebuss nije samo prijevozno sredstvo, to je koncept i događaj.
Još se u tekstu nisam pozabavila trajanjem maturantskog slavlja koje je vrlo bitno kako bih naglasila važnost russebussa. Naime, pripreme za maturantsku proslavu kreću vrlo, ali doista vrlo rano. I dok neki u svoje pripreme ulažu nekoliko mjeseci, dosta maturanata se za russefeiring priprema od jeseni (da, od jeseni, što znači ukupno 7-9 mjeseci).
Fokus nije samo na ukrašavanju i konačnom opijanju 17. svibnja već i na stvaranju slike, pojma, ideje vlastitog russebussa. Svaki bus ima svoje ime, a neki maturanti o svojim busevima čak daju i snimiti pjesme sa stvarnim pjevačima ili reperima.
Iako je meni jednodnevna zagrebačka norijada bila previše, mislim da bi doživljaj russefeiringa sa 17 ili 18 godina bio svakako nešto jedinstveno. A tko zna, možda bih i danas uspjela pratiti mlade, baždarene Norvežane.
Russefeiringen u seriji SKAM
U svjetski popularnoj norveškoj seriji SKAM (hrv. sram i, fønfäct, na jesen izlazi hrvatska inačica serije) kroz četiri sezone pratimo srednjoškolce i njihov svakodnevni život. U skladu s tim pratimo i russ partije koji su neizostavni dio norveške mladenačke kulture.
Već u prvoj sezoni susrećemo se s russ ekipama Pepsi Max, Yakuza, Girl Squad i The Penetrators (ekipa iz ovog russa je točno onoliko problematična koliko se čini).
Kroz nadolazeće sezone možemo vidjeti koliko je organizacije potrebno za organiziranje dobrog russebussa i slaganja najboljeg mogućeg društva iza toga. Protagonistice serije iz financijskih i sociološko-tinejđersko-ostalih kompliciranih razloga krpaju novo društvo koje nazivaju Los Losers, ali ih to ne spriječava da svoju maturu proslave na najbolji i najnorveškiji mogući način.
Svakako tople preporuke za seriju ako vas zanima vjerni prikaz norveške mladeži i njihovih uzbudljivih života.